Známým faktem je, že vitamíny jsou bezprostředně potřebné ke zdravému způsobu života a správnému fungování našeho organismu. Neznamená to ovšem, že bychom měli ihned navštívit lékárnu a nakoupit si všechny možné doplňky stravy. Veškeré potřebné vitamíny bychom totiž měli získávat přirozenou cestou a to z pestré a vyvážené stravy. Neplatí to pouze v situacích, kdy jsme nemocní a je potřeba zvýšit dávky některých vybraných vitamínů.
V základním dělení rozlišujeme vitamíny rozpustné ve vodě a rozpustné v tucích. Nyní si podrobně přiblížíme ty, které se jednoduše a snadno rozpouštějí ve vodě. Tento pojem neznamená, že jejich konzumace je nutná doplnit tekutinou, i když samozřejmě pitný režim je velice důležitý. Není nutné je kombinovat s jídlem, jako je to u těch rozpustných v tucích ale je možné užít je i na lačný žaludek. Mezit tyto vitamíny řadíme především vitamín C a širokou skupinu vitamínů B.
Vitamín C
Tento je bezesporu nejznámějším vitamínem ze všech. Trpíte-li běžným nachlazením nebo jinou kapénkovou infekcí, ze všech stran je vám doporučeno zvýšit příjem vitamínu C. Ten totiž dokáže s naším tělem hotové zázraky. Nejdůležitější funkcí je posilování imunity, navíc bojuje se škodlivými vlivy a vypuzuje je z našeho těla. Dále vitamín C má důležitou funkci při tvorbě kolagenu. To je látka nezbytně nutná pro pevné chrupavky, kosti, pružná vaziva, svaly i cévy. Zdrojem vitamínu C je především čerstvá zelenina a ovoce, takže ho získáváme z běžné stravy. Z ovoce je to hlavně citron, který je snad symbolem tohoto vitamínu, dále pomeranče, mandarinky, pomelo, ale i jahody, černý rybíz nebo josta. Ze zeleniny nesmíme zapomenout na rajčata, papriku, brokolici nebo zelí. Vždy je nutné si ale uvědomit fakt, že při tepelné úpravě těchto potravin dojde ke ztrátě až 70 % celkového obsahu vitamínů. Proto se doporučuje ovoce a zeleninu konzumovat nejlépe syrové a určitě si nemusíte dělat obavu z možného předávkování vitamíny. Tělo totiž upotřebí jen požadované množství, zbytek vyloučí. Nedostatek vitamínu C se nejčastěji projeví v oslabení imunity, dále pak např. nechutenstvím nebo i krvácivostí dásní.
Vitamín B
Tento vitamín můžete znát také pod názvem thiamin a je to nepostradatelný prvek pro správnou funkci nervové soustavy. Hlavní funkcí je, že posiluje nervy samotné a do naší duše vnáší klid a rovnováhu. Takže lidé, kteří jsou neposední, nervózní a roztěkaní mohou trpět právě nedostatkem tohoto vitamínu. Dále ovšem také napomáhá trávení štěpením látek, u dětí a dospívajících podporuje správný růst, také posiluje cévy, dokonce příznivě působí proti bolesti zubů. Z toho plyne, že je to prvek opravdu nezbytný pro zdravé fungování našeho organismu. Přirozenými zdroji jsou především ovesné vločky, žloutky, mléko, čerstvá zelenina ale také rybí maso nebo arašídy.
Riboflavin – Vitamín B2
Vitamín B2, častěji známý pod názvem riboflavin, je nezbytným prvkem působícím především proti únavě očí. To v dnešní tzv. počítačové době ocení jistě většina z nás. Dále napomáhá v odbourávání bolestí hlavy, ať už ty běžné, mírné bolesti, ale i silné migrény. Blahodárně působí na stav kůže, vlasů, nehtů a je jakoby ochranným štítem pro vnitřní sliznici. Lépe řečeno, zabraňuje vzniku nádorů a různých jiných výrůstků. Přirozenými zdroji vitamínu B2 je především mléko a mléčné výrobky, dále také např. vnitřnosti, jako játra a ledvinky.
Niacin – Vitamín B3
Tento vitamín můžeme znát také pod názvem kyselina nikotinová. Ale pozor, nemá samozřejmě nic společného s nikotinem, pocházejícím z cigaret, takže jste-li kuřáci, nemusíte se začít radovat nad přímým zdrojem. Vitamín B3 působí společně s riboflavinem při bolestech hlavy, lépe řečeno pomáhá jim předcházet. Velmi dobře pročišťuje krev a tím pádem je nezbytný pro zdravé fungování organismu. Dále také niacin příznivě působí na krevní tlak, prokrvuje celé tělo a může vám pomoci, trpíte-li často studenýma rukama a nohama. Mezi jeho další funkce patří udržování pevnosti kůže a podpora zažívání, neboť výrazně pomáhá při nevolnostech, akutních průjmech a podporuje snadné trávení. Z přírodních zdrojů jsou na něj bohaté především datle, avokádo nebo fíky, ale rovněž fazole, červené zelí, arašídy, švestky, játra, ryby a vejce.
Pantotenol – Vitamín B5
Vitamín B5, neboli kyselina pantotenová, je zkráceně nazýván také pentotenol. Je hlavně důležitou podpůrnou látkou při hojení ran, regeneraci a růstu nových buněk. Dále také příznivě působí na nervovou soustavu a pomáhá našemu tělu i duši vypořádat se s vážnými změnami v našem životě, jako mohou být např. operace, potrat a podobně. Tento prvek je také velice silným antioxidantem a chrání organismus před infekcemi. Další funkcí je snižování hladiny cholesterolu v krvi, čímž také příznivě působí na krevní tlak a odstraňuje pocit únavy. Z přírodních zdrojů ho najdeme především v ořechách a jiných semínkách, jako jsou slunečnicová nebo sezamová, dále pak v mase, rýži a vnitřnostech v podobě jater a ledvin.
Kyselina listová – Vitamín B9
Kyselina listová neboli vitamín B9 může být nazýván jako folacina nebo folát. Jejím hlavním přínosem je, že dodává pružnost a hebkost naší pokožce a omezuje vznik šedin, takže obecně zpomaluje fyzické stárnutí člověka. Zdraví našeho organismu podporuje také detoxikací krve. Známý je jistě její význam tohoto vitamínu pro nastávající matky, neboť příznivě působí na zdravý vývoj nenarozeného plodu. Kyselinu listovou najdeme především v listové zelenině, dále ji pak obsahuje mrkev, fazole, obiloviny, dýně, vejce, ale i játra a kvasinky.
Kobalamin – Vitamín B12
U vitamínu B12 se občas můžeme setkat také s pojmenováním kobalamin. Je to prvek, který významně působí na podporu paměti, posiluje imunitu a nervový systém, příznivě ovlivňuje průběh trávení a ulehčuje zažívání, posiluje kosti, ale také srdce a zabraňuje chudokrevnosti. Pro kuřáky je jistě nezbytnou informací, že tento vitamín vysoce chrání před vznikem rakoviny plic. Důležitý je ale také pro děti, neboť ovlivňuje správný vývoj jak růstu, tak nervové soustavy. Nemůžeme opomenout také informaci, že podporuje chuť k jídlu, takže budete-li držet redukční dietu, je potřeba se ho vzdát a omezit jeho přírodní zdroje.
Vitamín B12 je posledním z komplexu všech vitamínu řady B, který nazýváme také B-komplex. Pod tímto označením si můžeme také tyto vitamíny zakoupit v podobě tablet v lékárně. Nicméně samozřejmě lepšími zdroji jsou vždy ty přírodní. B12 najdete převážně v rybách, mléce a mléčných výrobcích, vejcích a mase.
Vitamín H – Vitamín B7
Nenechte se zmást, tento vitamín sice patří do skupiny B vitamínů, ale není součástí B-komplexu. Mohli jste o něm slyšet také pod názvem biotin. Pro náš organismus je důležitý při obraně proti stárnutí, neboť zabraňuje skvrnám na kůži a šedivění. Všeobecně je považován za prevenci proti dermatologickým chorobám, příznivě působí na vlasy a nehty. Pro sportovce je významná jeho funkce spočívající v tlumení napětí ve svalech. Přírodními zdroji vitamínu B7 jsou především hovězí játra, také mléko, rýže, vejce, kvasnice a sója.