Nejde tak ani o dietu, jak se mnozí domnívají, jako spíše o životní styl stravování. Jenže většina lidí se dá dělenou stravu právě kvůli shození nějakých těch nadbytečných kil. Což podaří, jsou-li pravidla dodržena. Jenže velkou a zásadní chybou je to, že pokud se dotyčný na dělenou stravu dá, shodí potřebná kila, tak pak klidně tento typ stravování opustí. Což vede k poměrně častému jevu – jo-jo efektu. Pro ty, co stále neví – shozená kila budou zpět a k nim přibude i něco navíc.
Je nebo není dieta?
Na dělenou stravu se tedy dívat z pohledu vyloženě zdravého způsobu stravování, které dodržuje člověk pro to, aby se jídlo lépe strávilo, netrpělo tak zažívání, žaludek mohl dobře pracovat, stejně jako střeva, ale i další orgány. Tělo se tak nezatěžovalo a člověk se cítil lépe, vitální, mladistvý a svěží.
Lenka Kořínková
Dělenou stravu nejvíce snad proslavila Lenka Kořínková, která vydala několik vlastních knih, kde celý proces popisuje. K tomu si přidala i vlastních pár poznatků a rad, aby se tak od klasické dělené stravy oddělila. Ve své podstatě jde však pořád o totéž.
Pravidla dělené stravy
Jediným důležitým pravidlem je, že se potraviny určitých skupin nesmí míchat. Dělí se do tří základních skupin, z nichž dvě jsou hlavní a třetí je univerzální, možno kombinovatelná. Také je nutné pamatovat, že u tohoto typu stravování je zakázáno popíjet jakékoli alkoholické nápoje, povolen je občas vinný střik. Nesmí se také pojídat bílá mouka a vše z ní vyrobené, tudíž i klasické bílé pečivo, také sladké pečivo – buchty, koláče nebo záviny. Ale také jakékoli sladkosti, nebo také běžná hotová jídla, a už vůbec ne jídla v konzervě. Co je zajímavé, že jsou zakázány i luštěniny v sušeném stavu, arašídy, vepřové maso, také majonéza, různé tuky, oleje, nikoho asi nepřekvapí káva, ale zajímavostí je, že se nesmí pít černý čaj a co je vůbec zajímavé, zakázány jsou brusinky.
Po tomto přečtení záleží pouze na dotyčném, zda je ochotný bez všech vyjmenovaných potravin žít, aby tak přesedlal na zdravý způsob stravování.
Proč se potraviny dělí
Dělení potravin je na bílkovinné povahy, dle Kořínkové nazvané zvířátkové, a druhá skupina kytičkové, nebo sacharidové povahy. Třetí skupinkou jsou neutrální potraviny. To, proč jednotlivé potraviny tímto způsobem dělíme je to, že obě dvě skupiny mají odlišný způsob zpracování v trávicím traktu. Bílkoviny pro správné strávení potřebují kyselé prostředí, kdežto u sacharidů je tomu naopak. Proto, kombinujeme-li obě dvě skupiny, dochází k pomalému a kolikrát i obtížnému trávení. Často je vylučována žluč v nadměrném množství, aby potravinám bílkovinné povahy usnadnila cestu trávicím traktem, jenže to zas dělá potíže trávení sacharidů.
Proto se potraviny dělí a nejlepší způsob, jak zachovat odstup od jednotlivých povah, je střídat obě skupiny ob den, tedy liché dny (například) mít potraviny bílkovinné povahy a zbylé dny zas sacharidové. Hodně důležitý je zachovalý pitný režim, kde jsou nejlepší podávané bylinkové neslazené čaje anebo čistá dobrá voda.
Potraviny bílkovinné povahy
Neboli zvířátka. Patří sem maso, především, ale nejčastěji pak drůbeží, bílé, tedy kuřecí nebo krůtí. Důležité jsou také ryby (ale čerstvé, popřípadě mražené – rozhodně ne konzervované), ale i mořské plody. Patří sem nejen uzeniny, jako salámy, a vařené šunky (pozor na složené, ať v tom není mouka), ale i produkty samotných zvířátek, jako mléko, nízkotučné sýry, tofu, sója a samozřejmě i vejce. Pozor na potraviny, které sem nepatří, jako vepřové maso, uzené ryby apod.
Potraviny sacharidové povahy
V této skupině je pečivo, samozřejmě že ideálně z celozrnné mouky, ale pokud přísně nedodržujeme postup podle Lenky Kořínkové, není nutné bílou mouku zcela vyhodit. Samozřejmě že sem patří těstoviny, rýže, také brambory, kukuřice, nebo kapusta. Také ovoce jako jsou sladká jablka i hrušky, fíky, banány, datle a dokonce i sušené ovoce. Patří sem i sladidla jako med, třtinový cukr, javorový sirup, ale i luštěniny v omezeném množství a dokonce i pivo.
Potraviny neutrální
Do této skupiny patří všechna čerstvá zelenina, kromě těch, které obsahují škrob – jako brambory, kukuřice, ale i sladké brambory aj. anebo kapusta. To znamená paprika, rajče, brokolice, květák, okurky, cibule, pórek, mrkev, zelí, salát, červená řepa apod. V této skupině je i olivový olej, nebo máslo a mléčné výrobky, jako tvaroh, bílý jogurt, nebo smetana a kefír a dokonce i šlehačka. Mnoho lidí také potěší, že mohou konzumovat uzeniny, jako šunky, debrecínky, uzenou makrelu nebo lososa. Mezi neutrální potraviny patří i houby a bylinky.
Také je nutno počítat s tím, že není příliš často vhodná bílá rýže a potraviny se konzumují čerstvé. Pro tepelnou úpravu existují speciální způsoby, které jsou popsány v kuchařkách o dělené stravě. Tím, že již vyšlo několik publikací, které se dělenou stravou zabývají, dokazuje, že obliba tohoto druhu stravování se pořád drží, s možnou vzrůstající tendencí.